Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo pozvalo je naučnike-istraživače i stručnjake u Srbiji specijalizovane za oblast informaciono-komunikacionih tehnologija da se aktivnije uključe u Sedmi okvirni program za istraživanje i tehnološki razvoj (FP7). U okviru ovog programa, koji raspolaže sa ukupno 50 milijardi evra, mogu se obezbediti novčana sredstva za različite naučne i istraživačke projekte, među kojima je najveći udeo, u vrednosti od 9,1 milijardi evra, namenjen projektima iz oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija. Za potrebe promocije programa FP7 i aktivnije učešće stručnjaka iz našeg regiona u ovom programu, Evropska Komisija je razvila poseban projekat WINSICT (Podrška zemljama Zapadnog Balkana u oblasti istraživanja IKT). Domaći stručnjaci mogu se prijaviti ovom ministarstvu za finansijsku pomoć do 31. avgusta. Takođe, mogu učestvovati i na najznačajnijim evropskim skupovima posvećenim istraživanju i razvoju u informaciono-komunikacionim tehnologijama. Do kraja ove godine planirane su konferencija Evropske komisije "Digitalno upravljanje" koja će se održati u Briselu 27-29. septembra i eChallenges, naučni skup koji će se održati 27. - 29. oktobra u Varšavi.
Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo pozvalo je naučnike-istraživače i stručnjake u Srbiji specijalizovane za oblast informaciono-komunikacionih tehnologija da se aktivnije uključe u Sedmi okvirni program za istraživanje i tehnološki razvoj (FP7).
U okviru ovog programa, koji raspolaže sa ukupno 50 milijardi evra, mogu se obezbediti novčana sredstva za različite naučne i istraživačke projekte, među kojima je najveći udeo, u vrednosti od 9,1 milijardi evra, namenjen projektima iz oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija. Za potrebe promocije programa FP7 i aktivnije učešće stručnjaka iz našeg regiona u ovom programu, Evropska Komisija je razvila poseban projekat WINSICT (Podrška zemljama Zapadnog Balkana u oblasti istraživanja IKT), saopštilo je Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo.
Domaći stručnjaci mogu se prijaviti ovom ministarstvu za finansijsku pomoć do 31. avgusta. Takođe, mogu učestvovati i na najznačajnijim evropskim skupovima posvećenim istraživanju i razvoju u informaciono-komunikacionim tehnologijama. Do kraja ove godine planirane su konferencija Evropske komisije "Digitalno upravljanje" koja će se održati u Briselu 27-29. septembra i eChallenges, naučni skup koji će se održati 27. - 29. oktobra u Varšavi.
Sedmi javni poziv programa FP7 za finansiranje projekata će biti zvanično otvoren tokom septembra 2010. i trajaće do 18. januara 2011. godine. Kako bi pripremili kvalitetne prijave za ovaj javni poziv, stručnjaci i naučnici-istraživači 3. septembra 2010. godine mogu učestvovati na regionalnom seminaru, koji se u Zagrebu organizuje za sve zainteresovane za učešće u programu FP7. Tokom ovog celodnevnog seminara aplikantima će se pružiti sve neophodne informacije o načinu učešća u konkretnom pozivu, uključivanju u konzorcijume i formiranju projektnih timova.
Ministarstvo je pozvalo sve naučnike koji već imaju partnerstva i projekte u planu da se prijave na predstojećem pozivu i iskoriste ovu priliku za dobijanje pomoći evropskih eksperata u formulisanju predloga projekata.
Srbija učestvuje u Programu FP7 od juna 2007. godine. Teme kojima se program bavi uključuju razvoj saradnje, izgradnju kapaciteta, razvoja ideja i ljudi u oblastima zdravlja, hrane, poljoprivrede i ribarstva, uključujući biotehnologiju, IKT, nanonauke, nanotehnologije, materijale i nove proizvodne procese, energiju, životnu sredinu (uključujući klimatske promene), transport, društveno-ekonomske nauke i svemirska istraživanja. Ukupna vrednost programa je 50 milijardi evra, od čega se 9,1 milijardi izdvaja za IKT, navodi se u saopštenju Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije.